Адаптогени

Адаптогени – препарати, що активізують внутрішні ресурси організму з метою поліпшення здатності чинити опір агресивному і швидко мінливому зовнішньому середовищу.

Поява терміна «адаптоген»

Термін адаптоген з’явився в СРСР по відношенню до препаратів, які здатні поліпшити працездатність людини в екстремальних умовах. В першу чергу наукові дослідження в цій області стосувалися космонавтики і військових замовлень. Після розпаду союзу, багато з цих напрацювань стали доступними для широкого загалу, потім в клас препаратів-адаптогенів було включено багаторослинні біологічно активні добавки, що традиційно використовувалися для підтримки організму, просто до цього так не називалися. В цілому, назва «адаптогени» використовується практично тільки в СНД.

Лікарські препарати-адаптогени

В аптеках можна знайти досить багато лікарських препаратів-адаптогенів. Об’єднує їх невисока база безпеки і ефективності, в зв’язку з чим в ЄС і США вони в більшості випадків не продаються або випускаються як біологічно активні добавки.

Кілька найбільш відомих представників:

Трекрезан – препарат, схожий по будові з деякими біологічно активними молекулами організму (холіном, лецитином і ін.). Судячи з наявних даних, виявляє стимулюючу дію через вплив на імунну систему, хоча дані клінічних досліджень досить обмежені.

Бемитил – працює за рахунок підвищення опірності гіпоксії, а також психотропної дії, що поєднує псіхостімуляціі з транквилизирующим ефектом.

Адаптол – будучи анксиолитическим (протівотревожним) препаратом, сприяє адаптації шляхом зняття надмірної напруги.

Рослинні адаптогени

Рослини з давніх часів в різних культурах використовувалися для підвищення працездатності в складних зовнішніх умовах. Серед них найбільш відомі:

- Елеутерококк- надає тонізуючу дію при фізичної і психічної перевтомі. Як і більшість інших рослинних адаптогенів, він багатий на вітаміни, полісахариди, сапоніни і мікроелементами, з чим і пов’язана його адаптогенна дія.

- Родиола рожева – північна рослина, що містить стимулюючу речовину салідрозід, що впливає на центральну нервову систему, а також надає нейропротективну дію (показано в експериментах на тваринах).

- Жень-шень – широко відомий засіб для підвищення активності. В основному ефективний у зв’язку з високим вмістом вітамінів і мікроелементів. Проблемою є нестабільність вмісту цих речовин, яка дуже залежить від пори року, місця зростання і ін.

Сучасні тенденції

Більш сучасні підходи до підвищення адаптації людини до підвищених навантажень сконцентровані з одного боку на більшій прицільності дії, а з іншого – на безпосередньої допомозі фізіологічним системам організму. Так, важливим учасником енергетичного обміну, що зазнає підвищені навантаження при необхідності адаптації, є NADH. Цей нуклеотид є переносником енергії всередині клітин. В першу чергу, коли в мінливих умовах необхідно підтримати психічну працездатність, так як нервові клітини найбільш активно споживають енергію. Клінічні дослідження показали високу ефективність NADH, наприклад, при адаптації до зміни часових поясів після перельоту. Прийом NADH, який в нашій країні випускається під назвою Дартенум, швидко відновлює психічну працездатність. У разі ж тривалих навантажень, необхідно підтримати також і фізичну витривалість, в чому може допомогти комбінація диосгенина, що сприяє відновленню ресурсів організму, і L-теаніна, що знімає надмірне напруження і надає антиоксидантну дію. Саме така комбінація міститься в Гратенолі, який випускається у вигляді таблеток для розсмоктування, що сприяє швидкому настанню ефекту.

По матеріалам https://dartenum.ru/interesting-materials/adaptogens.html.

Раздел разное | Tagged as: | Оставить комментарий

Оставить комментарий

Почта (не публикуется) Обязательные поля помечены *

*

Вы можете использовать эти HTML теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Смотрите по-теме:

  АНДРОСПОК в порівнянні з іншими засобами

  Для наочності ми порівняємо АНДРОСПОК І ДЕЯКІ НАЙБІЛЬШ розрекламованих засобів. ВАКУУМНІ ПОМПИ Вакуумна помпа, яку можна недорого купити в будь-якому магазині інтим-товарів, не є лікувальним апаратом, як...

  Як зберегти здоров’я взимку

  Зимовий час не найкращий період для організму. Майже ніякої фізичної активності, відсутність необхідних вітамінів, велика кількість респіраторних захворювань та холоду. Все це негативно впливає на...

  “Одеський Клімат” – кондиціонери

  В умовах глобального потепління кліматична техніка це вже не розкіш, а єдиний спосіб забезпечити собі гарне самопочуття, високу працездатність і комфорт в спеку. Особливо це...

  Підвищений і низкий гемоглобін

  Наш організм - це цілий механізм, який працює постійно. Щодня відбуваються сотні процесів, які дають нам можливість повноцінно існувати. Але нормальне функціонування можливе тільки у...

  Дещо про спортивне харчування

  Основні компоненти спортивного харчування: протеїни, жироспалювачі, гейнери, амінокислоти, креатин. Купити спортивне харчування ви можете зайшовши в магазин спортивного харчування Хавка (ссылка), але для початку - визначтеся, чого ви хочете, які цілі...

Метки